Türk Üniversite Öğrencisi, Hayvanların da Yiyebildiği Plastik Malzeme Geliştirdi

Plastik madde kullanımı, gezegenimizin en büyük sorunlarından bir tanesi. Bugün hayatımızın her yerine yayılmış olan plastikler, dünyayı adeta bir çöplük haline getiriyor. Uzmanlar, plastik kullanımını azaltmak için çeşitli adımlar atıyor olsalar da bu adımlar genelde yetersiz kalıyor. Ülkemizdeki bir üniversite öğrencisi ise geliştirdiği bir ürünle plastiğin dünyaya verdiği zararı düşürmeyi amaçlıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstriyel Ürünler Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi olan Zümra Çetinler, "Bio'c" olarak isimlendirdiği bir malzeme geliştirdi. Plastik paketleme ürünü olarak karşımıza çıkan Bio'c, doğada kısa sürede yok olmasının yanı sıra hayvanlar tarafından da yenilebiliyor. Bu sayede gezegenimizin plastik çöplüğü olmasından kurtulmasına yardımcı olunması hedefleniyor.

Tasarladığı ürünle ilgili açıklamalarda bulunan Çetinler, Türkiye'deki denizlerde bulunan balıkların yüzde 44'ünün midesinde mikro plastik malzemelere denk gelindiğini ifade ediyor. Bunun esas nedeninin tek seferlik plastik malzemeler olduğunu söyleyen Çetinler, projesindeki amacın da plastik malzemelerin doğaya verdiği zararı azaltmak olduğunu vurguluyor. Çetinler'e göre Bio'c, tüm restoranlarda aktif olarak kullanılabilir.

2020'nin ilk günlerinden beri hayatımızın can sıkıcı bir gerçeği haline gelen koronavirüs pandemisi, tek kullanımlık plastiğe duyulan ihtiyacı artırdı. Bu durum, pandemi öncesinde de zaten ciddi seviyelere ulaşmıştı. Hatta Bio'c'un mucidi Çetinler, 150 milyon ton plastik atığın doğayı kirlettiğini söylüyor. Eğer Bio'c ticari bir ürün olarak hayatımıza dahil olursa, plastiklerin dünyayı kirletme hızı nispeten yavaşlayabilir.

 

TAG:
İLGİLİ HABERLER

Silikon Vadisi Tam Olarak Nedir, Nerede ve Nasıl Bir Yer?

Dünyanın teknoloji merkezi dediğimizde akıllarda canlanacak ilk yer olan Silikon Vadisi ile ilgili kafalarda oluşan tüm sorulara bu içeriğimizde birlikte cevap vereceğiz. Siz de Silikon Vadisi nedir, nerededir, Silikon Vadisi şirketleri hangileridir merak ediyorsanız, karşınızda tüm detaylarıyla Silikon Vadisi…

178 Terabit ile Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

Araştırmacılar, mevcut fiber optik kabloları kullanarak 178 terabit hıza ulaşarak dünya internet hızı rekoru kırdı. Bilim insanları, yeni teknolojiyi mevcut internet altyapısı üzerine inşa ettiklerinden teknolojinin uygulanabilirliği yüksek.

Netflix, Türkiye’de 30 Günlük Deneme Süresini Tekrar Açtı

Netflix’in kötüye kullanım nedeniyle Türkiye’den kaldırdığı 30 günlük ücretsiz deneme üyeliği, ücretsiz olmasa da çok uygun bir fiyat karşılığında yeniden getirildi. Netflix’i 30 gün boyunca denemek isteyenler, yalnızca 0,20 TL, 1,99 TL gibi farklı fiyatlara sahip olabilirler.