Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Hava Kaçağı Tespit Edildi

İnsan yapımı en büyük uzay aracı olan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), standart bir futbol sahasından biraz daha büyük bir yapıdır. 408 tonluk bu devasa yapı tamamen izole değildir, her zaman için biraz sızıntı yaşanır.

İstasyonda yaşanan sızıntılar sürekli olarak takip ediliyor. Böylece herhangi bir beklenmedik ısı, hava, materyal vs sızıntısı daha ilk anda tespit edilebiliyor. Sensörlerden gelen verilere göre şu anda ISS, normalden daha fazla hava kaçırıyor.

Hava kaçağı artış gösterdi

NASA’nın açıklamalarına göre istasyonda yaşanan hava kaçağı son dönemde “normalin biraz üzerine” çıktı. Bunun ardından da istasyonda görevli olan bir astronot ve iki kozmonot sorunun kaynağını bulabilmek için çalışmalarına başladı.

NASA tarafından yayınlanan bir blog gönderisine göre Amerikalı ve Rus uzay ajansları şu anda “Kaynağı tespit etmek, tanımlamak, izole etmek ve potansiyel tamirini gerçekleştirmek için bir plan” üzerinde çalışıyor.

Şu anda istasyonda bulunan NASA astronotu Chris Cassidy ve Roscosmos kozmonotları Ivan Vagner ve Anatoly Ivanishin, haftasonunu istasyonun Zvezda servis modülünde geçirecek. Ekip veya istasyonun şu anda tehlike altında olmadığı açıklandı.

Soyuz modülü hazır bekliyor

İstasyona mürettebatı taşımış olan Soyuz MS-16 uzay aracı şu anda ISS’e eklenmiş durumda. Her ne kadar sızıntı şu an için ne mürettebata ne de istasyona bir tehdit oluşturmuyor olsa da sorunun kontrolden çıkması durumunda ekibin kaçışı için modül hazır bekletiliyor. 

Gelen haberlere göre istasyondaki ek bölümler sırayla kapatılarak sızıntı miktarı kontrol edilecek. Böylece yer kontrol ekipleri sızıntının kaynağını ortaya çıkarabileceklerine inanıyor. Ardından da istasyonun tamir sürecinin başlayacağı belirtiliyor. 2018 yılında da istasyonda benzer bir sorun yaşanmış ve sızıntıya neden olan açık epoksi ile tıkanarak sorun giderilmişti. 

 

TAG: iss ,nasa ,uzay
İLGİLİ HABERLER

Gökyüzünde görsel şölen yaşanacak

Bu sene üçüncü kez yaşanacak olan ay tutulması çıplak gözle izlenebilecek ancak ülkemizden görülemeyecek. Parçalı ay tutulması 30 Kasım tarihinde gerçekleşecek.

Karantinada olanlara ruh sağlığı için tavsiyeler

Karantinada olanlar için tavsiyelerde bulunan Uzman Klinik Psikolog Kübra Bozkurt, “Öncelikle, şikayetlerin şiddetine göre odanızda yapabileceğiniz aktiviteleri planlayın. Uyku saatleriniz, yemek saatleriniz planlı olsun. Nasıl ki sıradan bir gününüzde bunların belli bir saati varsa, karantina günlerinde de uyku ve yemek aynı saatlerde olsun”.

18 gün önce doğum yapan Sinem Kobal şaşırttı

Kenan İmirzalıoğlu'nun eşi Sinem Kobal, 21 Ekim'de kızları Lalin'i normal doğumla dünyaya getirmişti. Kobal, dün Instagram'da paylaştığı pozlarıyla şaşırttı. Doğumun üstünden sadece 18 gün geçmesine rağmen incecikti.