Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Hava Kaçağı Tespit Edildi

İnsan yapımı en büyük uzay aracı olan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), standart bir futbol sahasından biraz daha büyük bir yapıdır. 408 tonluk bu devasa yapı tamamen izole değildir, her zaman için biraz sızıntı yaşanır.

İstasyonda yaşanan sızıntılar sürekli olarak takip ediliyor. Böylece herhangi bir beklenmedik ısı, hava, materyal vs sızıntısı daha ilk anda tespit edilebiliyor. Sensörlerden gelen verilere göre şu anda ISS, normalden daha fazla hava kaçırıyor.

Hava kaçağı artış gösterdi

NASA’nın açıklamalarına göre istasyonda yaşanan hava kaçağı son dönemde “normalin biraz üzerine” çıktı. Bunun ardından da istasyonda görevli olan bir astronot ve iki kozmonot sorunun kaynağını bulabilmek için çalışmalarına başladı.

NASA tarafından yayınlanan bir blog gönderisine göre Amerikalı ve Rus uzay ajansları şu anda “Kaynağı tespit etmek, tanımlamak, izole etmek ve potansiyel tamirini gerçekleştirmek için bir plan” üzerinde çalışıyor.

Şu anda istasyonda bulunan NASA astronotu Chris Cassidy ve Roscosmos kozmonotları Ivan Vagner ve Anatoly Ivanishin, haftasonunu istasyonun Zvezda servis modülünde geçirecek. Ekip veya istasyonun şu anda tehlike altında olmadığı açıklandı.

Soyuz modülü hazır bekliyor

İstasyona mürettebatı taşımış olan Soyuz MS-16 uzay aracı şu anda ISS’e eklenmiş durumda. Her ne kadar sızıntı şu an için ne mürettebata ne de istasyona bir tehdit oluşturmuyor olsa da sorunun kontrolden çıkması durumunda ekibin kaçışı için modül hazır bekletiliyor. 

Gelen haberlere göre istasyondaki ek bölümler sırayla kapatılarak sızıntı miktarı kontrol edilecek. Böylece yer kontrol ekipleri sızıntının kaynağını ortaya çıkarabileceklerine inanıyor. Ardından da istasyonun tamir sürecinin başlayacağı belirtiliyor. 2018 yılında da istasyonda benzer bir sorun yaşanmış ve sızıntıya neden olan açık epoksi ile tıkanarak sorun giderilmişti. 

 

TAG: iss ,nasa ,uzay
İLGİLİ HABERLER

Silikon Vadisi Tam Olarak Nedir, Nerede ve Nasıl Bir Yer?

Dünyanın teknoloji merkezi dediğimizde akıllarda canlanacak ilk yer olan Silikon Vadisi ile ilgili kafalarda oluşan tüm sorulara bu içeriğimizde birlikte cevap vereceğiz. Siz de Silikon Vadisi nedir, nerededir, Silikon Vadisi şirketleri hangileridir merak ediyorsanız, karşınızda tüm detaylarıyla Silikon Vadisi…

178 Terabit ile Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

Araştırmacılar, mevcut fiber optik kabloları kullanarak 178 terabit hıza ulaşarak dünya internet hızı rekoru kırdı. Bilim insanları, yeni teknolojiyi mevcut internet altyapısı üzerine inşa ettiklerinden teknolojinin uygulanabilirliği yüksek.

Netflix, Türkiye’de 30 Günlük Deneme Süresini Tekrar Açtı

Netflix’in kötüye kullanım nedeniyle Türkiye’den kaldırdığı 30 günlük ücretsiz deneme üyeliği, ücretsiz olmasa da çok uygun bir fiyat karşılığında yeniden getirildi. Netflix’i 30 gün boyunca denemek isteyenler, yalnızca 0,20 TL, 1,99 TL gibi farklı fiyatlara sahip olabilirler.