Uyku bozukluklarına yeni ve ilaçsız bir yaklaşım: Düzenli yoga

Günümüzde genç erişkinlerin yaklaşık %30-40’lık bir bölümünün uyku problemi yaşadığı rapor edilmiştir.

Uykusuzluk vücudumuzda hangi sorunlara yol açar?

1- Uyku yoksunluğu hormonal dengeyi bozar.

2- Uykusuzlukta immün sistem zayıflar. (Uykusuzluğun deney hayvanlarında immün sistemin zayıflamasına sebep olduğu ortaya çıkmıştır.)

3- Uzun süre uykusuz bırakılan canlıların öldüğü gözlenmiştir. Fareler üzerinde yapılan bir uyku yoksunluğu deneyinde güçsüzlük, cilt lezyonları, gıda alımında artış, kilo kaybı, enerji tüketiminde artış, vücut ısısında düşme gözlenmiş olup, bu tablo ölüme kadar ilerlemiştir.

4- Uykusuzlukta zihinsel aktivitenin yavaşlaması ve psişik bozuklukların (hiperaktivite, duygusal dengesizlik) belirginleşmesi sinir sistemi için uykunun öneminin en iyi göstergesidir. Sinir sisteminin normal işlevinin koruyabilmesi için uyku gereklidir. Uyku sayesinde sinirsel merkezler arasındaki doğal iletişim ve denge korunur. Uykuda beyin, enerji depolarını yeniler.

5-Fiziksel bedendeki tüm metabolik fonksiyonlar bazal metabolizma düzeyine iner, yani en yavaş çalışma düzeyine alınır ve organların enerji depoları yenilenir. Bu süreç yaşanmadığı takdirde organların yenilenme işlevi yeteri kadar gerçekleşemez. 

 Yukarıda anlatılan durumlar uykunun ne kadar hayati bir şey olduğunu göstermektedir. Bunlar sadece görünür kısmı iken bir de bu etkilerin sebep olduğu diğer sorunlar mevcuttur. Yapılan bir araştırmaya göre uyku problemi yaşayan kişiler, normal uyuyan insanlara oranla;

1- En az bir kronik sağlık sorununa sahip olma sıklığı 2,8 kat daha fazla,

2- Son yıl içinde en az bir kez doktora başvurma sıklığı 2,8 kat daha fazla,

3- Herhangi bir ilaç kullanma sıklığı 2,8 kat daha fazla,

4- Uyku ya da diğer ruhsal bozukluklar için ilaç kullanma sıklığı 1,8 kat daha fazla,

5- Uyumak için alkol kullanma sıklığı 4,6 kat daha fazla olduğu bulunmuştur.

Bu kadar bilimsel veri, uyku rahatsızlıklarının önemini ciddi şekilde vurgulamaktadır. Neredeyse her insan hayatının bir döneminde bu sorunu yaşamaktadır. Özellikle yoğun ve artmış stresin eşlik ettiği dönemlerde uyku problemleri çok daha belirginleşmektedir.

Peki bu sorunu yaşamamak için ya da bu sorunu yaşadığımızda ne yapmalıyız?

Bu konu hakkında sağlık hizmeti veren bir kuruma danışmak ve ilaç tedavisi iyi bir çözüm olarak her zaman mevcuttur. Fakat bunların başarı oranları da ne yazık ki %100 değildir. Bu sebeple tedavisi işe yaramayan hastalarda bu tedavilere alternatif ya da ek olarak yeni bir yaklaşım düzenli YOGA pratiğidir. Yapılan bir araştırmada 6 ay boyunca düzenli Yoga pratiği yapan grupta;

1- Uykuya dalma süresinde kısalma,

2- Uykuda geçirilen zamanın ortalama uyku sürelerine gelmesi,

3- Sabah uyandığında kendini dinlenmiş ve iyi hissetmede artış meydana gelmiştir. 

Benim kendi öğrencilerimden edindiğim tecrübeler de bu görüşü destekler niteliktedir. Özellikle Yoga pratiği yapılan günün akşamlarında uykuya daha hızlı geçerek, daha kaliteli bir uyku ve sabaha daha iyi bir modda uyandıklarını belirtmektedirler.

İnsanın en yaşamsal süreçlerinden biri olan uyku, hepimizin en doğal ve varoluşsal deneyimidir. Bu deneyimi ne yazık ki yaşamayı seçtiğimiz hayatlar yüzünden bazen kaybetmekte ve ihtiyacımız olan şekilde yaşayamamaktayız.

Hep söylerim, Yoga senin olanı sana geri verir. Aslında senin kendi bedenini ve zihnini kullanma kılavuzundur. Dilerim ki bu kılavuzu herhangi bir rahatsızlık yaşamadan kullanırsınız ve keyifli, huzurlu, mutlu bir yaşam geçirirsiniz.

 

 
İLGİLİ HABERLER

Google'dan yeni yapay zeka deneyi

Google, yapay zeka ve makine öğrenimi konusundaki uzmanlığını pek çok farklı alanda yaptığı denemelerle geliştirmeye devam ediyor.

Bataryaların ömrünü uzatan çipli sistem

Akıllı telefonlarla ilgili yaşanan gelişmeler her ne kadar iç açıcı olsa bile bataryaların ömrünü uzatacak sistemlerin henüz geliştirilmemesi kullanıcılar için kötü oldu. Araştırma ve geliştirme yapan bilim insanları konuyla ilgili önemli bir buluşa imza attı.