Venüs Yüzeyi Aktif Volkanların Etkisinde Olabilir

Bilim insanları dünyanın ve yaşamın sırlarını bulmayı amaçlıyor olsa da bir yandan uzayı keşfetmeyi de ihmal etmiyor. Güneş Sistemi’nin sekiz gezegeninden biri olan Venüs, en ilginç gezegenlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Çıplak gözle görebildiğimiz ve genelde Dünya’nın ikizi olarak adlandırılan Venüs, diğer gezegenlerin tersine batıdan doğuya doğru dönen iki gezegenden biridir. Ayrıca gezegenin yapısı da oldukça farklıdır. Bilim insanların bu garip ve sıcak gezegeni yıllardır inceliyor.

Dünya’nın aksine Venüs’ün hareketli tektonik plakaları yoktur. Bu durum, bilim insanlarının gezegenin son yarım milyar yıldır aktif olmadığını düşünmesine yol açmıştı. Daha önce test edilmeyen bu varsayım en sonunda incelenebildi. 

Normalde bilim insanları bu gezegeni sahip olduğu kalın atmosfer nedeniyle daha önce inceleyememişti. Ayrıca gezegenin sahip olduğu yüksek sıcaklık da bu araştırmalarda doğru bilgilerin elde edilmesini zorlaştırıyordu.

NASA, Yeni Uzay Projeleri İçin Gözünü Venüs'e Dikti

Yeni bulgular ise coronae adı verilen halka benzeri yapılara odaklanıyor. Bu yapılar gezegenin içinden yükselen volkanik materyalleri gösteriyor. Araştırmacılar, gezegenden gelen termal verilere bakarak simülasyonlar geliştirdi. Simülasyonlarda kullanılan veriler ise Avrupa Uzay Ajansı’nın 2014 yılına kadar devam eden Venus Express aracından gelmişti.

ESA’dan gelen veriler, daha sonra 90’lı yılların başında NASA’nın Magellan aracı tarafından toplanan verilerle karşılaştırıldı. Araştırmacılar bu sürecin sonunda 133 farklı halka benzeri yapı keşfetti. Bunlardan 37’si ise son birkaç milyon yıla ait yapılar.

Yapıların önemli bir kısmı, gezegen üzerinde adeta bir kuşak oluşturacak şekilde dizilmiş durumda. Bilim insanları da bu kuşağa Ateş Kuşağı adını veriyor. Üstelik buradaki volkanik yapılar bizim gezegenimizdeki yapılara da hiç benzemiyor. Artemis halkası, Dünya’daki en büyük benzeri olan Mauna Loa’dan 17 kat daha büyük. Yani Venüs, düşündüğümüzden çok daha aktif bir gezegen olma potansiyeli taşıyor.

 

TAG: venüs ,uzay
İLGİLİ HABERLER

Netflix'in Yeni Türk Dizisi Fatma'dan İlk Fotoğraf Geldi

Netflix'in temizlikçi bir kadın olan Fatma'nın hayat hikâyesini ve başına gelenleri anlatan yeni yerli dizisi Fatma'dan ilk fotoğraf geldi. Şirketin resmi Instagram hesabından yapılan paylaşım ile dizinin çekimlerine başlandığı da ortaya çıkmış oldu.

Tesla, Mor Renkli ve PUBG Temalı Model 3'ü Bir Airdrop Kutusuyla Tanıttı

Tesla, tarihinde ilk kez PUBG tasarımına sahip mor renkli Model 3 ve Model X tanıtımı yaptı. Bu tanıtımlar için alıştığımızın dışında bir yol tercih eden şirket, Tencent Games ile iş birliği yaptı. Bu iş birliği kapsamında da Model 3, bir alışveriş merkezinin önünde airdrop kutusuyla sergilendi.

MasterChef Tanya Kilitkayalı kimdir? MasterChef yarışmacısı Tanya Kilitkayalı nereli ve kaç yaşında?

MasterChef Türkiye 2020'de üçlü düelloları kazanarak final turuna adını yazdırmayı başardı. Tanya Kilitkayalı, MasterChef üçlü düello turunda İspanyol mutfağının meşhur soğuk çorbası Gazpacho ile şeflerin beğenisini kazandı. Tanya Kilitkayalı, MasterChef Türkiye'de son 16 yarışmacı arasına girmeye bir adım daha atmış oldu. Peki, MasterChef’te final turuna çıkan Tanya Kilitkayalı kimdir, kaç yaşında, nereli?