Vücut Hareketiniz, Cep Telefonunuzu Şarj Edecek

Araştırmacılar, basit vücut hareketlerinden elektrik üretecek kadar akıllı olan naylon lifler üretmenin yolunu bulmuşlar.

Araştırmacılar, basit vücut hareketlerinden elektrik üretecek kadar akıllı olan naylon lifler üretmenin yolunu bulmuşlar.

Bu gelişme, sağlık durumumuzu ufak algılayıcılarla izleyecek ve cihazlarımızı harici güç kaynağı olmadan şarj edecek akıllı kıyafetlere kapı aralıyor.

Almanya’daki Bath Üniversitesi, Max Planck Enstitüsü Polimer Araştırması Bölümü ve Portekiz’deki Coimbra Üniversitesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği bu keşif, çözeltiyle işlenmiş piezoelektrik naylonlar üzerinde yapılan çığır açıcı çalışmaya dayanıyor.

Piezoelektrik, mekanik enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle oluşuyor. Basitçe anlatmak gerekirse; piezoelektrik bir malzemeye hafifçe vurduğunuz veya bu maddenin biçimini bozduğunuz zaman, bir elektrik yükü oluşuyor. Bir devre eklediğinizde ise bu yükü başka bir yere aktarabiliyor, bir kondansatörde depolayabiliyor ve sonra kullanabiliyorsunuz (mesela cep telefonunuzu şarj etmede).

Tişört gibi piezoelektrik kıyafet giyerken, kollarınızı sallamak gibi basit bir hareket bile tişörtün liflerinde elektrik üretecek kadar bozulma meydana getiriyor.

Bath Üniversitesi. Ç: O.

 
İLGİLİ HABERLER

Gökyüzünde görsel şölen yaşanacak

Bu sene üçüncü kez yaşanacak olan ay tutulması çıplak gözle izlenebilecek ancak ülkemizden görülemeyecek. Parçalı ay tutulması 30 Kasım tarihinde gerçekleşecek.

Karantinada olanlara ruh sağlığı için tavsiyeler

Karantinada olanlar için tavsiyelerde bulunan Uzman Klinik Psikolog Kübra Bozkurt, “Öncelikle, şikayetlerin şiddetine göre odanızda yapabileceğiniz aktiviteleri planlayın. Uyku saatleriniz, yemek saatleriniz planlı olsun. Nasıl ki sıradan bir gününüzde bunların belli bir saati varsa, karantina günlerinde de uyku ve yemek aynı saatlerde olsun”.