Vücut Hareketiniz, Cep Telefonunuzu Şarj Edecek

Araştırmacılar, basit vücut hareketlerinden elektrik üretecek kadar akıllı olan naylon lifler üretmenin yolunu bulmuşlar.

Araştırmacılar, basit vücut hareketlerinden elektrik üretecek kadar akıllı olan naylon lifler üretmenin yolunu bulmuşlar.

Bu gelişme, sağlık durumumuzu ufak algılayıcılarla izleyecek ve cihazlarımızı harici güç kaynağı olmadan şarj edecek akıllı kıyafetlere kapı aralıyor.

Almanya’daki Bath Üniversitesi, Max Planck Enstitüsü Polimer Araştırması Bölümü ve Portekiz’deki Coimbra Üniversitesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği bu keşif, çözeltiyle işlenmiş piezoelektrik naylonlar üzerinde yapılan çığır açıcı çalışmaya dayanıyor.

Piezoelektrik, mekanik enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle oluşuyor. Basitçe anlatmak gerekirse; piezoelektrik bir malzemeye hafifçe vurduğunuz veya bu maddenin biçimini bozduğunuz zaman, bir elektrik yükü oluşuyor. Bir devre eklediğinizde ise bu yükü başka bir yere aktarabiliyor, bir kondansatörde depolayabiliyor ve sonra kullanabiliyorsunuz (mesela cep telefonunuzu şarj etmede).

Tişört gibi piezoelektrik kıyafet giyerken, kollarınızı sallamak gibi basit bir hareket bile tişörtün liflerinde elektrik üretecek kadar bozulma meydana getiriyor.

Bath Üniversitesi. Ç: O.

 
İLGİLİ HABERLER

Çok Güzel Hareketler 2'nin oyuncusu Cemile Canyurt evlendi

Çok Güzel Hareketler Bunlar 2' kadrosunda yer alan Cemile Canyurt, geçtiğimiz sene sevgilisi Mertkan Kaya ile nikah masasına oturmuştu. Koronavirüs salgını nedeniyle tedbirli davranan çift, sade bir törenle mutluluğa 'Evet' demişti.

Deniz Akkaya hakkında yakalama kararı çıkartıldı

Fenomen Selin Ciğerci ve eşi Gökhan Çıra'ya mahkemenin kararına rağmen hakaret etmeye devam eden Deniz Akkaya, 3 günlük zorlama hapsine çarptırıldı. Kararın ardından infaz savcılığa gitmeyen Akkaya hakkında yakalama kararı çıkartıldı.